Opis
Część zaawansowana intensywnego zimowego kursu turystyki wysokogórskiej pomyślana została z myślą o dwóch grupach osób:
- tych, którzy ukończyli szkolenie podstawowe z turystyki wysokogórskiej, czy to w ramach kursu BluEmu, czy w innych szkołach, realizujących analogiczny program kursu
- tych, którzy umiejętności, zawarte w pierwszej części kursu, opanowali dzięki własnej aktywności górskiej i są już samodzielnymi turystami zimowymi, chcącymi rozwijać się w kierunku alpinizmu
Zaawansowany kurs turystyki wysokogórskiej to idealna propozycja dla osób, które chodziły już trochę zimą po tatrzańskich lub innych szlakach wymagających użycia raków i czekanów, ale chciałyby przygotować się do trudniejszych tras – zarówno tatrzańskich, jak i alpejskich, kaukaskich. To także bardzo dobry pomysł dla tych, którzy mają już na swoim koncie nawet poważne wysokogórskie wejścia, jednak dotąd cała ich działalność odbywała się pod opieką przewodników, i teraz chcieliby się usamodzielnić.
Czas
Start
Miejsce
Cena
Koniec
Poziom
Punkt spotkania
Noclegi
Grupa
Dlaczego z nami
- Tylko u nas jeden instruktor szkoli cztery osoby, a nie jak w innych szkołach sześć. Dzięki temu nie marnujesz podczas kursu czasu na bezczynne czekanie i marznięcie.
- Taka formuła szkolenia umożliwia szybsze opanowanie wszystkich zagadnień, zarówno w aspekcie teoretycznym jak i praktycznym. Instruktor ma możliwość indywidualnej pracy z każdym z kursantów, a Ty masz pewność, że każdą umiejętność uda Ci się należycie przećwiczyć.
- Nasze szkolenie trwa trzy dni – od piątkowego popołudnia do niedzielnego wieczoru. Są to dni bardzo intensywne, wypełnione od świtu do nocy ćwiczeniami w terenie oraz zajęciami w schronisku. Żadna chwila nie jest zmarnowana. Dlatego nasz kurs to idealna propozycja dla osób ceniących swój czas i nastawionych na maksymalnie efektywną naukę.
- Kursy turystyki wysokogórskiej prowadzimy w Tatrach Słowackich w jednym w jednym z najpiękniejszych i najbardziej spektakularnych widokowo miejsc, Dolinie Kieżmarskiej, zaledwie ok. 20 km od przejścia w Jurgowie. Turystów jest tam zdecydowanie mniej niż po polskiej stronie. Naszą bazą jest słynące z pysznego jedzenia schronisko Chata Pri Zelenom Plese. Leży ono na wysokości ok. 1600 m n.p.m. Warunki zimowe panują tam od grudnia do maja, nawet gdy na nizinach zima jest słaba, tutaj nigdy nie ma problemów z pokrywą śnieżną. Miejsca szkoleniowe są bardzo blisko schroniska, dzięki czemu nie tracimy czasu na podejścia, a w razie przemarznięcia można szybko i bezpiecznie schronić się w Chacie.
- Istnieje możliwość dojazdu na kurs z instruktorami.
Nauczymy Cię
- Bezpiecznie poruszać się w rakach i z czekanem w trudnym terenie turystycznym
- Wiązać się w zespół linowy i stosować asekurację lotną
- Budować stanowiska asekuracyjne w terenie lodowym i nie tylko
- Asekurować partnera ze stanowiska i z ciała
- Podchodzić po linach poręczowych z użyciem różnych przyrządów
- Zjeżdżać na linie
- Samodzielnie wychodzić po linie ze szczeliny lodowcowej
- Ratować partnera ze szczeliny za pomocą skonstruowanych samodzielnie wyciągarek
- Wspinać się w lodzie z górną asekuracją
- Wiązać węzły używane w turystyce wysokogórskiej oraz wspinaczce
- Stosować zasady profilaktyki lawinowej
- Sprawnie przeprowadzić działania ratunkowe w sytuacji zejścia lawiny
Ponadto powtórzymy i przećwiczymy wybrane zagadnienia z zakresu kursu podstawowego.
Zajęcia odbywają się w formie ćwiczeń w terenie, wykładów i zajęć praktycznych w schronisku oraz wycieczki w teren górski.
Cena szkolenia zawiera
- uczestnictwo w kursie
- ubezpieczenie KL i NNW
- możliwość bezpłatnego wypożyczenia sprzętu alpinistycznego i lawinowego
Cena szkolenia nie zawiera
- kosztów noclegów i wyżywienia
- kosztów dojazdu
Program szczegółowy
Nocleg i wyżywienie
Nocujemy w schronisku Chata Pri Zelenom Plese w Dolinie Kieżmarskiej (ewentualnie w razie utrudnień uniemożliwiających realizację szkolenia tam, w jednym z innych schronisk wysokogórskich w Tatrach Słowackich).
Noclegi możliwe są w dwóch kategoriach (w miarę dostępności miejsc):
– materac (konieczny śpiwór własny) – 10 EUR/noc + 1,50EUR jednorazowa opłata klimatyczna
– łóżko z pościelą – 20 EUR/noc + 1,50EUR opłata klimatyczna + 2EUR jednorazowo za pościel
Do każdego noclegu obowiązkowe jest śniadanie (bogaty szwedzki stół) w cenie 7 EUR/posiłek.
Możliwe – i zalecane – jest również zamówienie obfitych i smacznych obiadokolacji w cenie 10 EUR/posiłek. Są one dostępne w opcjach wegetariańskiej i mięsnej, a także innych (np. wegańska, bezglutenowa, bez laktozy, różne opcje dla alergików) pod warunkiem wcześniejszego zamówienia.
Od roku 2020 obiadokolacje dostępne są także w porcjach połówkowych w cenie 6 EUR.
Obiadokolacje należy zamówić z wyprzedzeniem, deklarując od razu wybór danej opcji.
W wyjątkowych sytuacjach w razie braku możliwości zorganizowania szkolenia w Dolinie Kieżmarskiej może ono być zorganizowane w innym miejscu w Tatrach.