Mont Blanc

Mont Blanc, Dach Europy. Stanąć na nim powinien każdy, kto chce się poszczycić tytułem zdobywcy Korony Ziemi. Nasza wyprawa to propozycja dla tych wszystkich, którym wejście na Mont Blanc najprostszą drogą od strony francuskiej nie wystarcza. Dla osób, które mają bardziej sportowe ambicje i doświadczenie górskie pozwalające myśleć o czymś więcej. Jako jedyni na polskim rynku oferujemy wejście na Mont Blanc czy też Monte Bianco – bo tak nazywany jest najwyższy szczyt naszej części Europy przez Włochów – tzw. Drogą Papieską.

Ta trasa na Mont Blanc wiedzie od strony włoskiej Doliny Aosty z jej znanym górskim kurortem Courmayeur. Jest bardzo urozmaicona i malownicza, prowadzi przez rejon prawie nietknięty ingerencją człowieka. Rozpoczyna się w urokliwym rejonie jeziorka Combal, później prowadzi łatwym i pozbawionym szczelin, lecz bogatym w piękne okazy minerałów, lodowcem Miage. Dalej teren staje się już wymagający. Ścieżka, momentami przypominająca trudnością Orlą Perć i wyposażona w sztuczne ułatwienia, wyprowadza nas do położonego na ok. 3000m schroniska Gonella. Stamtąd w większości łatwym, lecz uszczelinionym lodowcem podchodzimy na przełęcz Col du Bionassay. Wyjście na nią, jak i prowadząca dalej eksponowana grań, to już prawdziwy alpinizm. W rejonie schronu Vallot nasza trasa łączy się z francuską i wyprowadza na szczyt Mont Blanc. Teraz tylko powrót i możemy oddać się degustacji włoskich win.

Wejście na Mont Blanc taką drogą i w takim stylu to duży krok naprzód w wysokogórskim rozwoju. Mimo, że wysokość nie jest zbyt duża, to z racji trudności technicznych wyprawa ta może stanowić doskonałe przygotowanie i sprawdzian przed zmierzeniem się z wymagającymi górami wysokimi.

Opis

Któż z początkujących alpinistów nie marzy o wejściu na Mont Blanc? Według większości klasyfikacji, w tym Międzynarodowej Unii Geograficznej, Mont Blanc to najwyższy szczyt Europy. Mont Blanc to też ciekawa, piękna i wymagająca góra. Mont Blanc to też góra niebezpieczna, miejsce wielu wypadków. Dlatego tak ważne jest, aby dobrze wybrać trasę wejścia na Mont Blanc, jak również aby na Mont Blanc udać się pod opieką przewodnika na Mont Blanc, najlepiej w ramach zorganizowanej wyprawy na Mont Blanc z biurem podróży na Mont Blanc.

Szczyt Mont Blanc leży na granicy Włoch i Francji. Na Mont Blanc wiedzie wiele dróg. Są wśród nich techniczne drogi wspinaczkowe na Mont Blanc oraz turystyczne drogi na Mont Blanc. Najpopularniejsza wciąż jest droga francuska na Mont Blanc z Chamonix przez Dome du Gouter na Mont Blanc. Droga ta jest jednak zatłoczona i niebezpieczna z powodu lawin kamiennych w Kuluarze Śmierci na Mont Blanc. Dlatego w ostatnich latach coraz popularniejsza staje się droga włoska na Mont Blanc, zwana drogą papieską na Mont Blanc, albo drogą papieską na Monte Bianco, jak po włosku nazywa się ten szczyt. Od strony Włoch wchodzimy z Courmayeur na Mont Blanc.

Aby zdobyć bezpiecznie Mont Blanc musimy najpierw zaaklimatyzować się w masywie Mont Blanc. Warto wyjechać kolejką linową na Punta Helbronner w masywie Mont Blanc i w tym rejonie zrobić biwak aklimatyzacyjny pod Mont Blanc. Następnie po zjechaniu kolejką i odpoczynku wchodzimy do schroniska Gonella pod Mont Blanc, skąd następnie wyruszamy na szczyt Mont Blanc. Droga papieska na Mont Blanc jest męcząca, ale ciekawa, malownicza i bez tłumów ludzi.

Grupa

4-12 osób

Czas

9 dni

Góry

Alpy Graickie

Aktywność

alpinizm

Zespoły

2 osoby

Cena

Kraj

Włochy

Poziom

średni

Program wyjazdu

  1. Dzień 1 – Spotkanie w godzinach wieczornych lub nocnych na campingu w Val Veny koło Courmayeur po włoskiej stronie Mont Blanc (ewentualnie dla chętnych możliwość dojazdu samochodem z Polski z prowadzącymi wyprawę). Nocleg na campingu.
  2. Dzień 2 – rano odpoczynek po podróży. Wczesnym popołudniem zjazd do Courmayeur. Wyjazd kolejką na punkt widokowy Punta Helbronner (3462m n.p.m.). Przypomnienie zagadnień sprzętowych i technicznych niezbędnych podczas dalszej części wyprawy. Wycieczka łatwym terenem lodowcowym. Nocleg w namiotach na ok. 3400m n.p.m. u stóp kultowych ścian wspinaczkowych masywu Mont Blanc.
  3. Dzień 3 – powrót do górnej stacji kolejki, zjazd na dół. Pakowanie, odpoczynek i nocleg na campingu.
  4. Dzień 4 – podejście do schroniska Gonella (3071 m n.p.m.) na zboczach Mont Blanc. Nocleg w schronisku lub schronie zimowym obok schroniska.
  5. Dzień 5 – atak szczytowy na Mont Blanc i powrót do schroniska. Nocleg w schronisku lub schronie zimowym obok schroniska.
  6. Dzień 6 – zejście do Val Veny i nocleg na campingu. Ewentualnie dzień zapasowy na wypadek czekania na dobrą pogodę. Nocleg w namiotach na campingu.
  7. Dzień 7 – W przypadku udanego ataku szczytowego na Mont Blanc dzień wcześniej zejście do Val Veny, odpoczynek. Nocleg w namiotach na campingu.
  8. Dzień 8 – rano czas wolny w Val Veny na pakowanie, ew. zejście ze schroniska Gonella w przypadku jeśli akcja górska na Mont Blanc przeciągnęła się. Nocleg w namiotach na campingu lub w przypadku wcześniejszego zakończenia akcji górskiej możliwość rozpoczęcia po południu powrotów do domów. Ewentualnie dla chętnych możliwość powrotu samochodem do Polski z prowadzącymi wyprawę.
  9. Dzień 9 – dzień rezerwowy; w przypadku zakończenia akcji górskiej dnia poprzedniego – nad ranem pożegnanie i rozpoczęcie powrotów do domów (ewentualnie dla chętnych możliwość powrotu samochodem do Polski z prowadzącymi wyprawę).

Cena wyjazdu zawiera

  • opiekę 1 lidera BluEmu na każdy zespół dwuosobowy
  • 3 noclegi na campingu w Courmayeur przed rozpoczęciem i po zakończeniu działalności górskiej;
  • śniadania na campingu w standardzie turystycznym przygotowane wspólnie z prowadzącymi wyprawę. Wyżywienie dostępne jest w wersji mięsnej oraz jarskiej (zawiera rybę). Inne wersje (np. wegańska, bezglutenowa) są dostępne po odpowiednio wczesnym poinformowaniu i za dopłatą;
  • 2 noclegi  z wyżywieniem (obiadokolacja i śniadanie) w schronisku Gonella;
  • nocleg w namiotach zapewnionych przez BluEmu podczas wycieczki aklimatyzacyjnej;
  • pełne wyżywienie: śniadanie i obiadokolacja w warunkach turystycznych (w tym także koszt gazu) przygotowane wspólnie z prowadzącymi wyprawę podczas wycieczki aklimatyzacyjnej;
  • przejazdy kolejką linową zawarte w programie wyprawy;
  • ubezpieczenie KL i NNW na cały czas trwania wyjazdu, w dni akcji górskiej obejmujące sporty wysokiego ryzyka;
  • pamiątkową koszulkę oraz buff.
  • składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

Cena wyjazdu nie zawiera

  • dojazdu do Val Veny i z powrotem oraz przejazdów lokalnych (do stacji kolejki w Courmayeur, na parking u podnóża szlaku na szczyt);
  • ew. dodatkowych atrakcji i udogodnień, np. dodatkowych noclegów czy posiłków, noclegów w domkach campingowych czy pensjonatach (na życzenie uczestników), innych wydatków osobistych.

Sprzęt

Mont Blanc jest najwyższym szczytem Europy według międzynarodowej Unii Geograficznej. Mont Blanc należy do Korony Ziemi. Mont Blanc jest najwyższym szczytem Alp. Mont Blanc jest też najwyższym szczytem Włoch oraz najwyższym szczytem Francji. Szczyt Mont Blanc albo po włosku Monte Bianco leży na granicy tych krajów.

Pod Mont Blanc można łatwo dolecieć lub dojechać z wielu krajów Europy. Z Polski można dojechać pod Mont Blanc samochodem  w ok. 14-18 godzin. Na Mont Blanc możemy wspinać się różnymi drogami z różnych krajów. Możemy wspinać się na Mont Blanc drogą francuską, możemy wspinać się na Mont Blanc drogą włoską. Bazą wypadową na Mont Blanc od strony Francji jest Chamonix, a bazą wypadową na Mont Blanc od strony Włoch jest Courmayeur. Pomiędzy tymi miasteczkami możemy sprawnie przemieszczać się tunelem pod Mont Blanc.

Fot. Aleksandra Dzik

Fot. Aleksandra Dzik

Do wyprawy na Mont Blanc trzeba się należycie przygotować. Należy posiadać dobrą kondycję i wytrzymałość aby wejść na Mont Blanc. Trzeba też posiadać pewne doświadczenie górskie, ponieważ Mont Blanc jest górą wymagającą technicznie i niebezpieczną. Koniecznie trzeba posiadać niezbędny sprzęt na Mont Blanc, a także umiejętności techniczne, bez których nie wejdziemy i nie zejdziemy bezpiecznie z Mont Blanc. Potrzebne nam będzie sporo sprzętu alpinistycznego na Mont Blanc. Musimy mieć raki na Mont Blanc. Zabrać też trzeba czekan na Mont Blanc. Nie wejdziemy też bez uprzęży na Mont Blanc, jak również bez innego sprzętu asekuracyjnego na Mont Blanc. Na każdej z tras na Mont Blanc lecą czasami kamienie, dlatego bezwzględnie zabrać należy kask na Mont Blanc.

Istotna jest też odpowiednia odzież na Mont Blanc. Na pewno potrzebować będziemy kurtkę techniczną na Mont Blanc, a także spodnie techniczne na Mont Blanc. W wyższych partiach góry często bardzo wieje, dlatego konieczna jest porządna kurtka puchowa na Mont Blanc. Niezwykle istotnym elementem wyposażenia są odpowiednie buty na Mont Blanc. Każdy szczegół odzieży jest bardzo ważny, tak jak np. czapka czy rękawice na Mont Blanc.

Dobrze dobrać też musimy plecak na Mont Blanc. W plecaku na Mont Blanc musimy pomieścić cały sprzęt, tak aby w trudnym terenie nie zahaczyć nim o skały. Plecak na Mont Blanc musi mieć odpowiedni system nośny, aby nie zaburzał naszej równowagi podczas stromych podejść na Mont Blanc. Potrzebny nam będzie plecak wspinaczkowy na Mont Blanc, abyśmy mogli zamocować na nim czekan wspinaczkowy na Mont Blanc, w czasie gdy w łatwiejszym terenie iść będziemy a kijkami trekkingowymi na Mont Blanc.

Najbezpieczniej jest wejść z przewodnikiem na Mont Blanc w ramach zorganizowanej wyprawy na Mont Blanc. Jeśli chcemy dokonać samodzielnego wejścia na Mont Blanc to musimy mieć przede wszystkim doświadczonego partnera lub partnerów na Mont Blanc. Musimy mieć linę wspinaczkową na Mont Blanc. Cały sprzęt na Mont Blanc ma sens tylko wtedy kiedy potrafimy go prawidłowo użyć aby bezpiecznie zdobyć Mont Blanc i z niego zejść.

Na Mont Blanc istnieje wiele dróg wejścia. Można wspiąć się technicznymi drogami wspinaczkowymi na Mont Blanc, a nawet wytyczać własne nowe drogi w masywie Mont Blanc. Można też wejść drogami turystycznymi na Mont Blanc. Istnieje kilka dróg turystycznych na Mont Blanc. Najpopularniejsze drogi na Mont Blanc wiodą z Francji.

Najwięcej osób wspina się drogą przez Gouter na Mont Blanc. Pozornie łatwa i krótka, ta droga na Mont Blanc jest niebezpieczna, ponieważ prowadzi przez Wielki Kuluar na Mont Blanc zwany również Kuluarem Śmierci na Mont Blanc. W miejscu tym często schodzą lawiny ogromnych kamieni, a duża ilość ludzi wchodzących tamtędy na Mont Blanc jeszcze powiększa zagrożenie. Dlatego coraz częściej amatorzy zdobycia Mont Blanc szukają alternatywnych dróg wejścia na Mont Blanc.

Fot. Aleksandra Dzik

Fot. Aleksandra Dzik

Na Mont Blanc z Francji wejść można także drogą 3M. Ta droga na Mont Blanc swoją skróconą nazwę zawdzięcza temu, że prowadzi przez trzy szczyty masywu Mont Blanc: Mont Blanc du Tacul, Mont Maudit oraz Mont Blanc. Ta droga na Mont Blanc jest nieco trudniejsza od klasycznej drogi na Mont Blanc przez Gouter. Wymaga umiejętności wspinaczkowych i sprawnego poruszania się w rakach w mocno nastromionym terenie aby wejść na Mont Blanc. Gdyby chcieć przejść drogę 3M w całości, musielibyśmy przejść cały jlodowiec Mer de Glace pod Mont Blanc. Większość wspinaczy nie ma aż tyle czasu na zdobycie Mont Blanc, więc wyjeżdżają kolejką na Aiguille du Midi i dopiero stamtąd wspinają się samodzielnie na Mont Blanc.

Jest także droga na Mont Blanc, która jest tylko o pół stopnia trudniejsza od najłatwiejszej drogi przez Gouter, ale można nią wejść na Mont Blanc od samego dołu, zachowując czystość styl wejścia na Mont Blanc. Jednocześnie jest to droga na Mont Blanc bardzo urozmaicona, widokowa i ciekawa przyrodniczo. Ta droga to droga włoska na Mont Blanc, zwana też drogą papieską na Mont Blanc. Wycena drogi papieskiej na Mont Blanc to PD+, czyli nieco trudni z plusem. Drogą tą jako pierwszy zdobył Mont Blanc włoski wspinacz Achille Ratti, później znany jako papież Pius XI. Droga włoska na Mont Blanc jest ciekawa przyrodniczo. Ta trasa na Mont Blanc jest też bardzo urozmaicona: mamy trekking, via ferratę, lodowiec, wspinaczkę po grani skalnej oraz w terenie mikstowym, czyli łączącym śnieg lub lód i skałę na Mont Blanc.

Zanim przystąpimy do wspinaczki na Mont Blanc drogą włoską musimy zdobyć aklimatyzację. Jeśli wspięliśmy się na inną górę, np. w masywie Mont Blanc, to aklimatyzację już mamy. Jeśli nie, najlepiej jest wyjechać kolejką linową z włoskiego Courmayeur u podnóża Mont Blanc na punkt widokowy Punta Helbronner, z którego roztacza się piękny widok na leżący przed nami Mont Blanc. My jednak nie przyjechaliśmy tu dla widoków, lecz aby zdobyć aklimatyzację przed wejściem na Mont Blanc. Dlatego warto zabrać ze sobą namioty i sprzęt biwakowy, aby móc odbyć ze stacji kilkugodzinną wycieczkę w kierunku Mont Blanc i rozbić biwak aklimatyzacyjny pod Mont Blanc. Po biwaku aklimatyzacyjnym na Mont Blanc noc przed atakiem szczytowym na Mont Blanc, którą spędzimy na wysokości ponad 3000 metrów, nie powinna nam już sprawić żadnych trudności. To bardzo ważne abyśmy mogli wyjść wypoczęci na Mont Blanc.

Kolejnego dnia powracamy kolejką do Courmayeur u stóp Mont Blanc, odpoczywamy, aby następnego dnia wypoczęci sprawnie dotrzeć przez bogaty w okazy minerałów lodowiec Miage oraz zbocza Aiguille Grises w masywie Mont Blanc do schroniska Gonella, leżącego na ok. 3000 metrów na stromych zboczach Monte Bianco. Ostatni odcinek podejścia do schroniska Gonella na Mont Blanc to eksponowana ścieżka, a następnie wspinaczka via ferratą na Mont Blanc.

Fot. Aleksandra Dzik

Fot. Aleksandra Dzik

W schronisku Gonella możemy odpocząć przed atakiem szczytowym na Mont Blanc. Ze schroniska Gonella na atak szczytowy na Mont Blanc wyrusza się o 1 w nocy. Śniadanie w tym schronisku pod Mont Blanc podawane jest o północy.

Ze schroniska Gonella droga na Mont Blanc najpierw wiedzie lodowcem. Lodowiec na Mont Blanc bywa bardzo uszczeliniony, dlatego bardzo ważne jest, aby każdorazowo gdy ślady zostaną zasypane wytyczyć od nowa bezpieczną trasę na Mont Blanc. Kolejne wyzwanie to strome wyjście na grań, która prowadzić nas będzie w kierunku Mont Blanc. Grań Mont Blanc jest eksponowana, na szczęście póki jest ciemno nie widać przepaści. Skała na grani jest miejscami krucha, a śnieg bywa niestabilny, dlatego trzeba zachować ostrożność wspinając się na Mont Blanc, a także stosować asekurację linową na Mont Blanc.

Po trawersie Dome du Gouter spotykamy się z drogą francuską na Mont Blanc. Wkrótce możemy odpocząć w schronie Vallot na Mont Blanc. Stamtąd wejście na szczyt Mont Blanc śnieżno-lodową, wymagającą ciągłej asekuracji, granią zajmuje ok. 2 godziny. Jesteśmy na szczycie Mont Blanc. Często radość z wejścia na szczyt Mont Blanc jest utrudniona przez silny wiatr. Dlatego najlepiej jak najszybciej rozpocząć zejście z Mont Blanc. Z Mont Blanc można zejść do Francji przez Gouter albo powrócić tą samą drogą, którą przyszliśmy, do schroniska Gonella na Mont Blanc, a na drugi dzień zejść na dół do podnóży Mont Blanc. Teraz czas na świętowanie zdobycia Mont Blanc. Można się wybrać do Courmayeur u podnóża Mont Blanc na pyszną włoską pizzę spod Mont Blanc czy też wznieść włoskim winem toast na cześć zdobycia Mont Blanc.