Opis

Jeśli masz już schodzone polskie góry i szukasz nowych pasm do odwiedzenia, trekking w Górach Marmaroskich oraz Alpach Rodniańskich w Rumunii to coś dla Ciebie. Dzikie i niezadeptane jeszcze przez tłumy turystów góry północnej Rumunii to idealne miejsce, by poczuć moc natury i delektować się jej pięknem.

Wycieczki zostały zaprojektowane tak, aby sprostał im każdy, nie tylko wytrawny turysta. Przejścia są dwudniowe, z jednym noclegiem w namiotach w górach. Natomiast przed i po każdej z wycieczek nocujemy w pensjonatach lub schroniskach, gdzie można odpocząć, wysuszyć się i przygotować do kolejnej wędrówki. Dodatkowo wycieczki odbywają się „na lekko”, większość bagaży przewożona jest samochodami z jednej do drugiej bazy wypadowej, tak aby uczestnicy nie musieli dźwigać ciężkich plecaków.

Będziemy wędrować przez najatrakcyjniejsze rejony gór północnej Rumunii. Przejdziemy przez najatrakcyjniejsze widokowo, pokryte lasami i połoninami wzniesienia Gór Marmaroskich. Zaczniemy od słynącego z korytarzy dawnej kopalni, pozbawionego w wyniku braku wody lasu, lecz obecnie porastającego barwnymi kwiecistymi łąkami masywu Toroiaga. Odwiedzimy też m.in. malowniczą dolinę Vaserul z kolejką wąskotorową, którą możemy kawałek się przejechać. Druga część wycieczki to trekking o bardziej wysokogórskim charakterze w położonych po przeciwnej stronie doliny rzeki Vişeu (Borszy) Alpach Rodniańskich. Krajobraz przypomina tu trochę nasze Tatry Zachodnie. Zdobędziemy między innymi najwyższy szczyt Gór Rodniańskich Pietrosu. W drodze powrotnej do kraju odwiedzimy jedną z najniezwyklejszych atrakcji turystycznych Rumunii – Wesoły Cmentarz w Sapanta.

Grupa

6-12 osób

Czas

9 dni

Góry

Góry Marmaroskie, Alpy Rodniańskie

Aktywność

trekking

Zespoły

6-12 osób

Cena

500zł + 400EUR

Kraj

Rumunia

Poziom

podstawowy

Program wyjazdu

 1. Dzień 1 – dojazd we własnym zakresie do Rumunii di miejscowości Baia Borsza opodal miasteczka Borsza, stanowiącego punkt wypadowy w Alpy Rodniańskie oraz Góry Marmaroskie. Ewentualnie możliwość wspólnego dojazdu z Krakowa z prowadzącym wyprawę. Zakwaterowanie, kolacja i nocleg w pensjonacie.
 2. Dzień 2 – rano czas na odpoczynek po podróży oraz spakowanie się na pierwszy trekking w Górach Marmaroskich. Możliwość przejazdu na zakupy do centrum Borszy. Około południa wyjście „na lekko” w góry w kierunku przełęczy (1635 m n.p.m.) pod szczytem Toroiaga. W międzyczasie, o ile pozwalają na to warunki, wywiezienie samochodem plecaków w pobliże leżącego na przełeczy schronu Luciacasa, dalej transport bagaży na plecach. Nocleg w schronie lub w namiotach w jego otoczeniu.
 3. Dni 3 i 4 – przejście, z noclegiem w górach pod namiotami, przez pasmo Toroiaga (1930m n.p.m.) i Tiganului (1736m n.p.m.) do doliny Vaserul, gdzie podziwiać można tradycyjną kolejkę wąskotorową, a następnie przez pasmo Pietrosu Bardaul (1850 m n.p.m.) do miejscowości wypoczynkowej Poienile de Sub Munte. Po zejściu przejazd busem do pensjonatu w Baia Borsza na nocleg.
 4. Dzień 5 – przejazd do Borszy, czas na zakupy. Dojście „na lekko” do Stacji Meteorologicznej „Iezer-Pietrosu” (ok. 1700 m n.p.m.) w Górach Rodniańskich. Jeśli warunki pozwolą przewóz bagaży samochodem. Zakwaterowanie i nocleg w budynku stacji.
 5. Dni 6 i 7 – przejście, z noclegiem w górach pod namiotami, przez najwyższy szczyt Alp Rodniańskich Pietrosu (2303m n.p.m.) i Buhaescu Mare (2268 m n.p.m.), Repede (2074 m n.p.m.) oraz Laptele Mare (2172m n.p.m.) do ośrodka narciarskiego Statiunea Borsza. Przejazd na nocleg do pensjonatu w Baia Borsza.
 6. Dzień 8 – odpoczynek, możliwość wycieczki fakultatywnej np. do słynącej z przepięknych malowanych cerkwi Bukowiny, ewentualnie dzień rezerwowy na dokończenie programu trekkingowego, gdyby nie udało się go wcześniej zrealizować z powodu niepogody. Nocleg w pensjonacie w Baia Borsza.
 7. Dzień 9 – wcześnie rano śniadanie i wyjazd z Baia Borsza. Możliwość wspólnego powrotu z prowadzącym wyprawę. Po drodze zwiedzanie „Wesołego Cmentarza” w Săpânţa. Opcjonalnie wizyta w źródłach termalnych na Słowacji.

Cena wyjazdu zawiera

 • opiekę 1 lidera BluEmu na grupę 6-12 osób;
 • wymieniony w programie transport bagaży samochodem;
 • wszystkie wymienione w programie noclegi w pensjonatach, schroniskach i pod namiotami zapewnionymi przez BluEmu. Wyżywienie dostępne jest w wersji mięsnej oraz jarskiej (zawiera rybę). Inne wersje (np. wegańska, bezglutenowa) są dostępne po odpowiednio wczesnym poinformowaniu i za dopłatą;
 • wyżywienie w górach (2 posiłki dziennie przygotowywane wspólnie;
 • ubezpieczenie KL i NNW na cały czas trwania wyjazdu;
 • pamiątkową koszulkę oraz buff
 • składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

Cena wyjazdu nie zawiera

 • dojazdu do Baia Borsza i z powrotem
 • posiłków i napojów w restauracjach, barach
 • wstępów do zwiedzanych obiektów
 • wycieczek fakultatywnych ew. innych dodatkowych atrakcji

Sprzęt