Opis

Demavend to najwyższy wulkan Azji, zaliczany jest do tzw. Korony Wulkanów. Jest niższy od Elbrusa zaledwie o trzydzieści dwa metry (mierzy 5610m), a zarazem zdecydowanie łatwiejszy i dający zdecydowanie większe szanse na udane wejście. Nie ma bowiem na Demavendzie lodowca. Jest górą o charakterze głównie trekkingowym, na którą wchodzi się z kijami, choć raki często się przydają. Z tego powodu Demavend jest idealnym celem nie tylko dla amatorów wejść na najwyższe wulkany wszystkich kontynentów, lecz także dla każdego, kto chciałby po raz pierwszy spróbować swoich sił na wysokim pięciotysięczniku. Tym bardziej, że do wejścia na Demavend przystąpimy już zaaklimatyzowani. Wcześniej wejdziemy bowiem na wznoszący się tuż nad Teheranem niemal czterotysięczny Tochal Peak.

Jadąc do Iranu zdecydowanie nie warto nastawiać się wyłącznie na zdobycie Demavendu. Sam kraj jest tak niezwykły, a życie w nim tak odmienne od naszego, że warto choć na krótko się w nim zanurzyć. Isfahan z jego monumentalnymi zabytkami oraz labiryntem historycznego bazaru, miasto-gigant Teheran, gorące źródła w wydaniu irańskim zlokalizowane w prywatnych domach, czy przepyszna orientalna kuchnia to powody, dla których na tej wyprawie nie tylko w górach, ale i na nizinach czeka nas mnóstwo wrażeń. A po powrocie mnóstwo niezapomnianych wspomnień i niezwykłych zdjęć.

Grupa

4-12 osób

Czas

11 dni

Góry

Alborz

Aktywność

trekking/alpinizm

Zespoły

4-6 osób

Cena

2320 zł + 600EUR

Kraj

Iran

Poziom

średni

Program wyjazdu

 1. Dzień 1 – czas na przelot do Teheranu. Wyrobienie wiz. Przejazd do hotelu, zakwaterowanie. Nocleg w hotelu.
 2. Dzień 2 – rano po śniadaniu zwiedzanie Teheranu, m.in. Plac i wieża Azadi, wieża Bordż-e-Milad (jedna z najwyższych na świecie), XIX-wieczny kompleks pałacowy (dawny pałac szacha zamieniony na muzeum), polski cmentarz, ew. powstały w XIX wieku pałacyk reprezentacyjny Saadabad lub któreś z muzeów (zależnie od zainteresowania grupy). Czas na zakupy. Nocleg w hotelu.
 3. Dzień 3 – piesza wycieczka aklimatyzacyjna na położony w obrębie Teheranu Tochal Peak (3962 m n.p.m.), ok. 6-7 godz. Obiadokolacja w warunkach górskich. Nocleg w schronie pod szczytem (ew. w namiocie obok)
 4. Dzień 4 – po górskim śniadaniu zejście (ew. możliwość zjazdu kolejką wybranej części trasy) do Teheranu. Następnie przejazd do Rineh u podnóża Demavendu (ok. 3 godziny). Nocleg na kwaterze prywatnej.
 5. Dzień 5 – po śniadaniu podjazd samochodem do meczetu na ok. 3000 m n.p.m. u podnóża Demavendu. Podejście do schronu na 4200 m n.p.m. Obiadokolacja w warunkach górskich. Nocleg w schronie.
 6. Dzień 6 – atak szczytowy na Demavend, ew. dodatkowy dzień na czekanie na pogodę. Wyżywienie w warunkach górskich. Nocleg w schronie na 4200 m n.p.m.
 7. Dzień 7 – po górskim śniadaniu zejście do Rineh i przejazd do Teheranu, nocleg w hotelu. Jeśli czas pozwoli, możliwość wycieczki fakultatywnej do pobliskiego Larijan i kąpiel w gorących źródłach.
 8. W razie opóźnienia akcji górskiej dzień rezerwowy na atak szczytowy, nocleg w schronie.
 9. Dzień 8 – po śniadaniu przejazd do Isfahanu, trzeciego co do wielkości miasta Iranu (ok. 6 godzin). Zakwaterowanie na kwaterze prywatnej. Popołudniowo-wieczorne zwiedzanie miasta. Możliwość wspólnego wyjścia do tradycyjnej herbaciarni. Nocleg na kwaterze. Ewentualnie w razie opóźnienia akcji górskiej zejście do Rineh po ataku szczytowym i przejazd do Teheranu, po czym nocnym komfortowym autobusem do Isfahanu.
 10. Dzień 9 – po śniadaniu całodzienne zwiedzanie Isfahanu, miasta zwanego perłą Iranu, m.in. zabytkowe mosty, plac Imama Chomeiniego z otaczającymi go przepięknymi meczetami, pałac królewski Czehel Sotun. Nocleg na kwaterze.
 11. Dzień 10 – po śniadaniu czas wolny na sławnym, oferującym bogate możliwości zakupu pamiątek, bazarze. Około południa przejazd powrotny do Teheranu. Pożegnalne wyjście na miasto. Późnym wieczorem przejazd na lotnisko.
 12. Dzień 11 – przejazd na lotnisko, wylot do domów.

Cena wyjazdu zawiera

 • opiekę lidera BluEmu przez cały wyjazd, podczas akcji górskiej na Demavendzie 1 prowadzącego na 4 – 6 uczestników
 • wszystkie objęte programem noclegi w hostelach, na kwaterach prywatnych oraz w schronie na Demavendzie;
 • wyżywienie (śniadanie, obiadokolacja) podczas pobytu w górach. Wyżywienie dostępne jest w wersji mięsnej oraz jarskiej (zawiera rybę). Inne wersje (np. wegańska, bezglutenowa) są dostępne po odpowiednio wczesnym poinformowaniu i za dopłatą.;
 • śniadanie podczas pobytu w miastach;
 • wszystkie objęte programem przejazdy samochodami, komfortowymi autobusami rejsowymi bądź koleją;
 • wsparcie w uzyskaniu wizy irańskiej online;
 • ubezpieczenie KL i NNW na cały czas trwania wyjazdu (podczas przebywania w górach polisa obejmuje sporty wysokiego ryzyka);
 • pamiątkową koszulkę oraz buffa;
 • składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny.

Cena wyjazdu nie zawiera

 • kosztów biletu lotniczego do Teheranu i z powrotem;
 • koszów wizy irańskiej oraz pośrednictwa;
 • obiadów i kolacji podczas pobytu w miastach;
 • wstępów do odwiedzanych obiektów;
 • kosztów ew. wycieczek fakultatywnych, ew. innych dodatkowych usług jak np. przejazd kolejką linową na/z Tochal Peak czy wynajem muła do niesienia sprzętu od meczetu do schronu na Demavendzie i z powrotem;
 • kosztów indywidualnych transferów z lub na lotnisko w przypadku przylotu lub wylotu o innej porze niż większość grupy.

 

Sprzęt